مقالاتناپایداری در گردشگری

Over Tourism

گردشگری مازاد ظرفیت

گردشگری مازاد ظرفیت، شکلی از گردشگری است که در آن شما به سفر می روید اما سفر شما برای مردم محلی آزاردهنده است به عبارتی شما تفریح می کنید اما تفریح شما رنج مردم محلی را در پی دارد.

گرک دیکنسون، روزنامه نگار انگلیسی از موسسه بروکینگز می گوید: ازآنجایی که طبقه متوسط جهانی در حال حاضر حدود ۳٫۷ میلیارد جمعیت دارد و ۱۶۰ میلیون نفر هم در ۵ سال آینده به آن می پیوندند، جهان غنی تر شده است و مردم بیش از گذشته سفر می کنند. آمار گردشگری بین المللی نشان می دهد که ۱٫۳ میلیارد نفردر سال ۲۰۱۷ سفر کرده اند و این آماردر سال ۲۰۱۸ بین ۴ تا ۵ درصد رشد کرده است.

تخفیف ها مخربند
کارشناسان معتقدند که پیشنهادهای مختلف خطوط هوایی و کشتیرانی، تخفیف هتل ها و تخفیف در بسته های سفرسبب می شود تا مردم بیشتری به سفر بپردازند.
کونلیا کوهاس، متخصص گردشگری هم درنشریه لبنسارت، نوشته است که: موضوع سفر همواره موضوعی چندوجهی است. تعطیلات بیش از آنکه یک فرصت مدرن باشد بیشتر یک اتفاق روزمره است که می توان آن را با سفر پر کرد.
وی می گوید: در تمام دنیا و در سایت های پرطرفدار همیشه اعتراضاتی علیه گردشگران وجود دارد. دلیل این اعتراضات معمولا دو چیز است: حقوق ناعادلانه و مشارکت اندک مردم محلی در برنامه های توسعه گردشگری.
فرانس ون درمرو، مدیرعامل بازاریابی شهر آمستردام درنمایشگاه گردشگری جهانی در لوسرن می گوید که سه گروه، اساس روح یک شهر را در گردشگری تشکیل می دهند: گردشگران، ساکنان محلی و موسسات گردشگری.
او هشدار می دهد که در گردشگری باید تعادل بین این سه گروه حفظ شود.
یورس وگنیسل استاد گردشگری دانشگاه لوسرن می گوید: درگیری بین جامعه محلی و گردشگران تشدید می شود اگر گردشگران مازاد ظرفیت، به منطقه ای سفر کنند. از ط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفی جریان های توریستی رو به افزایش است و بیشتر مردممی خواهند که جاذبه های معروف یک منطقه را حتما ببینند. از طرفی در دنیای امروز آمار سفرهای انفرادی بسیار بیشتر از گذشته است و این کار باعث می شود کنترل سفرها از دست برنامه ریزان خارج شود.

مدیریت محلی کارآمد
زیس هارالد استاد مدیریت گردشگری در دانشگاه شهر ورینگرود آلمان معتقد است که تنها راه نجات از گردشگری انبوه در عصر حاضر برنامه ریزی صحیح مدیران محلی است.
مدیران محلی گردشگری باید جلوی رشد اقامتگاه های غیراستاندارد را بگیرند. اقامتگاه های استاندارد هم باید مبتنی بر ظرفیت منطقه تاسیس شود. از طرفی پرواز به یک منطقه هم باید مبتنی بر ظرفیت باشد نه تقاضا.
اگر پرواز به منطقه و اقامت در هتل ها کنترل شود، گردشگری هم کنترل خواهد شد.
موضوع دیگر تغییر چشم انداز است. باید نگاه مسافران را از چند جاذبه شاخص یک منطقه منحرف کنیم و جلوه های دیگری از گردشگری را در همان منطقه به گردشگر نشان دهیم. یکی از آنها پررنگ کردن جاذبه های کم اهمیت تر است.
کورنلیا کوهاس، متخصص گردشگری از کشور اتریش می گوید که هر کس می تواند نقشی را در گردشگری ایفا کند به صورتی که هم خودش و هم دیگران از آن سود ببرند و منابع هم حفظ شود. ملاقات با مردم محلی گاهی اوقات راهکار مناسبی برای آگاهی از شرایط محیطی است.

هر کدام از ما باید از خود بپرسیم که چگونه می توانیم رفتار خود را در سفر از منظر اجتماعی و حفظ محیط زیست کنترل کنیم؟ در کنار همه اینها دو نکته حایز اهمیت است. طولانی تر از اندازه سفر نکنیم و تصور کنیم که وقتی ما تحمل گردشگران دیگر را نداریم، جامعه محلی چگونه می تواند ما را تحمل کند؟

عکس: اعتراض محلی ها علیه گردشگران در اسپانیا

مترجم: حمیرا محب علی

منبع: ژورنال tour cert

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن