گزارش روز

اقتصاد «سبز-آبیِ» خاکستری

نگاهی به دو روز جهانی،در یک روز

به تصویر روبرو دقت کنید.
برداشت شما چیست؟
حفاظت از محیط زیست به نوع نگاه ما به آن کاملا ربط دارد.
اگر خود را در راس هرم خلقت ببینیم، حق داریم هر طور که می خواهیم رفتار کنیم و البته تاوانش را خواهیم داد چون آنها که بر قامتشان ایستاده ایم، حکم آجرهایی را دارند که هر کدام نباشند این هرم واژگون خواهد شد.
تصویر پایین البته انسان را جزیی از طبیعت نشان می دهد. جزیی از فرایند محیط زیست که حق و حقوقی برابر با سایر مخلوقات دارد.
خلاصه اینکه محیط و آلودگی های زیست محیطی و ذرات معلق و نشت نفت در دریا و … و … فقط بهانه هایی است که خودمان را با آن سرگرم کرده ایم. تا زمانی که تصویر ما از انسان همان تصویر اول است، شرایط تغییر نخواهد کرد.
بیایید خودمان را در عکس دوم تصور کنیم. اصلا فکر کنیم که در مرکز کائنات هستیم اما بر دیگران برتر نیستیم.
پروردگار آسمان ها و زمین، آنروز که واژه خلیفه اللهی را در گوش انسان بی جنبه زمزمه کرد، حکم نابودی جهان را صادر کرد. قیامت همان روز بود!

راهبردهای گردشگری

۵ ژوئن برابر با ۱۵ خرداد، روز جهانی محیط زیست است.
شعار سال ۲۰۱۹ محیط زیست چنین است: مهار آلودگی هوا
اگر دقت کنیم می بینیم که ما مرز هوای سالم را گذرانده ایم. یعنی دیگر داشتن هوای پاک کاملا بی معنی است فقط باید به هدفی به نام مهار آلودگی هوا فکر کرد.
سازمان ملل امسال در پیام خود، آماری جهانی مطرح کرده است که چنین است:

حدود ۹ نفر از ۱۰ نفر در سراسر جهان در معرض آلاینده‌های هوا قرار دارند که این آمار از دستورالعمل‌های کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی تجاوز می‌کند. این باعث کاهش امید به زندگی و آسیب به اقتصاد در سراسر کره زمین می‌شود .
برای بهبود کیفیت هوا باید دشمن خود را بشناسیم . مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا ناشی از “ذرات ریز” هستند که هر بار که ریه‌های ما را پر می‌کنند ، به استحکامات درونی ما نفوذ می‌کنند . این ذرات از منابع بسیاری می‌آیند: سوزاندن سوخت‌های فسیلی بخصوص برای  حمل و نقل، مواد شیمیایی و صنایع معدن، سوزاندن باز زباله، سوزاندن جنگل‌ها و مزارع، و استفاده از پخت‌و پز داخلی کثیف و سوخت‌های گرمایشی که مشکلات عمده‌ای در جهان در حال توسعه هستند .
این هوای آلوده، منجر به مرگ حدود ۷ میلیون نفر در هر سال می‌شود و باعث مشکلات طولانی‌مدت سلامتی مانند آسم و کاهش رشد شناختی کودکان می‌شود و طبق گفته بانک جهانی ، هر سال بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه در بر می‌دارد .
بسیاری از آلاینده‌های هوا نیز موجب گرم شدن جهانی هوای کره زمین می‌شوند. کربن سیاه یکی از این نمونه‌ها است . تولید شده توسط موتورهای دیزل ، سوزاندن زباله‌های کثیف که در هنگام استنشاق ، بسیار مضر است . کاهش انتشار چنین آلاینده‌هایی نه تنها سلامت عمومی را بهبود خواهد داد بلکه می‌تواند گرم شدن جهانی هوای کره زمین را تا چند دهه آینده کاهش دهد.
امروز ، ما با یک بحران رو به برابری رو به رو هستیم . وقت آن است که قاطعانه عمل کنیم . پیام ما روشن است : آلودگی مالیاتی ؛ پایان دادن به یارانه‌های سوخت فسیلی و ساخت کارخانه‌های جدید . ما به یک اقتصاد سبز نیاز داریم نه یک اقتصاد خاکستری.
در روز جهانی محیط‌ زیست ، باید بتوانیم که راحت‌تر نفس بکشیم.
از فشار آوردن بر سیاستمداران و کسب و کارها برای تغییر عادات خود، ما می‌توانیم آلودگی را کاهش داده و تغییرات آب و هوایی را مورد توجه قرار دهیم.
روز جهانی محیط زیست، از سال ۱۹۷۴ ، به یک سکوی جهانی برای توسعه عمومی تبدیل شده‌ است که به طور گسترده در بیش از ۱۰۰ کشور جشن گرفته می‌شود .

پنجم ژوئن روز دیگری هم است:
«روز مبارزه با ماهیگیری غیر قانونی»

آمار نشان می دهد که سالانه ۱۱ تا ۲۶ میلیون تن ماهی در جهان صید می شوند که این آمار ۱۰ تا ۲۳ میلیارد دلار ارزش اقتصادی دارد. با این حال از آنجایی که میزان ضررهای اقتصادی و محیط زیستی ماهیگیری های غیرقانونی بسیار بیشتر از منافع اقتصادی آن برای ماهیگیران است، مقرر شده است که تا سال ۲۰۲۰ یعنی یک سال دیگر، صید غیرقانونی ماهی در جهان منتفی اعلام شود.

تصویر اصلی: ارتفاعات شاهو
و چشم انداز پاوه (کرمانشاه)
عکس: هومن یوسفی

منبع مطالب: سازمان ملل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن