من چمدان نیستم(گردشگری برای کودک و نوجوان)

از کودکی تاریخ تا کودکی های ما

نگاه یک نوجوان به موزه ایران باستان

«موزه ملی ایران» مهم ترین و قدیمی ترین موزه کشور است و شامل دو بخش است.
«موزه ایران باستان» که شامل آثار به دست آمده از آغاز تاریخ تا دوران اسلامی است و موزه دیگر هم، «موزه دوران اسلامی» است.
من امروز برایتان درباره موزه ایران باستان می نویسم.

موزه ایران باستان در سال ۱۳۱۶ خورشیدی گشایش یافت. بنای این موزه را معماری فرانسوی به نام آندره گدار بنیان نهاد و این کار را با کمک دکتر«عیسی بهنام» انجام داد. دکتر عیسی بهنام که در سال ۱۲۸۵ خورشیدی متولد شده بود، در سال ۱۳۰۸ به فرانسه رفت و سپس با مدرک دکترای باستانشناسی به ایران بازگشت.
دکتر عیسی بهنام رشته باستان شناسی را در دانشگاه تهران پایه ریزی کرد و با کمک «آندره گدار» معمار فرانسوی موزه ایران باستان را با توجه به طرح طاق کسرا و کاخ فیروزآباد فارس پایه گذاری کرد.

موزه ایران باستان هم شامل دو بخش است. یکی بخش پیش از تاریخ با آثاری از دوران پارینه سنگی تا اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد و یکی از اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد تا پایان دوران ساسانی.
بازدید از این موزه برای هر نوجوانی لازم است و باید در برنامه های فرهنگی آموزش و پرورش، بازدید از این موزه حتما گنجانده شود.
در این موزه، می توان به راحتی به تاریخ سفر کرد و اطلاعات لازم را در مورد زندگی مردمی که سال ها پیش از ما زندگی می کردند، به دست آورد اما این به معنای حفظ کردن تاریخ نیست.
متاسفانه در مدارس به بچه ها یاد می دهند که تاریخ را حفظ کنند اما برای آشنایی با تاریخ، باید آن را فهمید.

از خاک تا خاک

در موزه ایران باستان، بیشترین چیزی که به چشم می آید، خاک و سفال و سنگ است. یعنی اینکه بشر در طول تاریخ همواره از خاک که همیشه در دسترسش بوده است، برای خودش وسایل زندگی درست کرده است. مثلا با خاک، ظرف و ظروف ساخته و با سنگ ابزار درست کرده است. وقتی خوب به این ظرف ها نگاه می کنیم، می بینیم که از هزاران سال پیش تا الان شکل آنها تغییر زیادی نکرده است. یعنی کاسه و جام و بشقاب و … همان شکلی هست که الان استفاده می کنیم اما فقط جنس آنها عوض شده است.
یعنی از یک زمانی به بعد انسان تصمیم گرفت تا خودش خیلی چیزها را خلق کند و همین باعث شد که طبیعت را فراموش کند و به جنگ با آن برود. مثلا پلاستیک را اختراع کرد و یا انواع ظروف چدنی و شیشه ای و … که شکلشان شبیه همان ظرف های تاریخی بود اما چون از طبیعت و مواد طبیعی استفاده نشده بود و توسط بشر ایجاد شده بود، باعث تخریب طبیعت شد و نمی توانست دوباره به طبیعت بازگردد.

در موزه ایران باستان می بینیم که خیلی از ابزارهای انسان های اولیه از استخوان حیوانات است. یعنی آنها وقتی حیوانی را شکار می کردند، از گوشتش استفاده می کردند و با استخوان هایش ابزار می ساختند و وقتی که این ابزارها خراب می شد، دوباره به طبیعت بازمی گشت.
باز هم در این موزه می بینیم که بشر در ابتدای تاریخ، از همین ظروف گلی و سنگی به شکل ساده استفاده می کرده است، بعد کم کم شروع به نقاشی بر روی این ظروف کرده و نقش حیوانات یا درخت و … را کشیده است و یا بر روی ظروف سنگی تراش ایجاد کرده و نقش هایی را بوجود آورده است که در واقع هنر پدید آمده است.
حتی در این موزه می بینیم که انسان ها در گورهای روباز به خاک سپرده می شدند تا حیواناتی مثل کفتار و یا کرکس ها از بدن آنها استفاده کنند . یعنی همه چیز از طبیعت بوده و دوباره به طبیعت هم بازمی گشته است.

عروسک های موزه ایران باستان

موزه ایران باستان برای بچه ها ی کوچک، جای بسیار خوب و آموزنده ای است. این موزه پر است از عروسک های گلی کوچک به شکل حیوانات یا انسان و مجسمه های بسیار زیبایی که اینها یا به صورت ابزار استفاده می شدند و یا به عنوان تزیین و یا نشانه ای از اعتقادات مذهبی و مقدس مردم آن زمان بوده اند.
با این عروسک ها می توان بچه ها را تشویق کرد تا تاریخ و درس تاریخ را دوست داشته باشند.

دراین موزه بچه ها می توانند با تصویر انسان های اولیه آشنا شوند و غارهایی که این انسانها در آن زندگی می کرده اند را ببینند. مثلا در کرمانشاه، در لرستان و در گیلان و در همه جای ایران نشانه هایی از انسان های نخستین وجود دارد و ابزارهای آنها پیداشده و در این موزه در معرض نمایش قرار گرفته است.
«مرد نمکی» موزه ایران باستان هم برای بچه ها خیلی جذاب است. حتی گردویی که از او باقی مانده است.

مسیرهای دسترسی به موزه

موزه ایران باستان در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان تاریخی سی تیر قرار دارد. در نزدیکی این موزه، ایستگاه مترو امام خمینی و ایستگاه مترو حسن آباد قرار دارد و شما هرجای تهران باشید می توانید از نزدیکترین ایستگاه مترو، خودتان را به خیابان سی تیر و موزه ملی ایران برسانید.
پایانه اتوبوسرانی فیاض بخش هم در نزدیکی موزه قرار دارد که امکان استفاده از اتوبوس را فراهم می کند.
قیمت بلیت موزه ایران باستان در سال ۹۸، برای هر نفر ۵۰۰۰ تومان است. در خیابان سی تیر و مقابل موزه هم، دکه های خوراکی وجود دارد که می توانید با قیمت ارزان، خوراکی مناسبی برای خود تهیه کنید. مثلا قیمت یک پرس بزرگ املت با نان تازه و مخلفات، حدود ۱۲ هزارتومان است که برای سه نفر کافیست.

محمد آرمان یوسفی
۱۴ ساله
ویرایش از راهبردهای گردشگری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن