لایه های پنهان جاذبه

کاله جوش، مسافر غرب و شرق ایران

سایت «راهبردهای گردشگری» در بخش «جاذبه های پنهان»  از قلم نویسندگانی بهره می برد که در گشت و گذارهایشان در ایران پهناور، هم سرد و گرم روزگار دیده اند و هم ترش و میخوش آن را چشیده اند.
زمانی غذا، جاذبه ثانویه برای سفر به حساب می آمد. حالا در بسیاری نقاط جاذبه اولیه است. بعضی غذاها هم که اصلا مسافرند و هر جا رفته اند همانجا ردی از خود بر جای گذاشته اند. کاله جوش یکی از همین غذاهاست که اینجا به قلم یکی از همین نویسندگانی که هم سرد و گرم روزگار دیده و هم ترش و میخوش آن را چشیده است، می خوانیم.

راهبردهای گردشگری

کاله جوش جز یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که از غرب به شرق ایران می توانید آن را در تنوع طعمی مختلف و حقیقتا خوش مزه بچشید.
چه به هنگام سفر به دل یک سیاه چادر عشایری در کوهستان های سرسبز، چهارمحال و بختیاری و چه در خانه های کاهگلی آفتاب خورده در خراسان بزرگ.
در کتاب “نجف دریابندی” در می یابیم مکتب آشپزی ایرانی جز یکی از سه مکتب اصلی آشپزی جهان بوده و است و به عنوان مادر آشپزی جهان معرفی می شود. این را می توان در تنوع غذایی ایران نیز دید. وقتی صحبت از غذاهای بومی و سنتی ایران می شود، با چنان مدیریت و برنامه ریزی قبلی روبه رو می شویم که برای تهیه یک غذای به ظاهر ساده، گاهی یک ماه اعضای خانواده در حال تدارک و آماده سازی بخش های مختلف آن بوده اند.

“کاله جوش” نیز جز غذاهایی است که به ظاهر ساده و در صرف وقتی کمتر از یک ربع آماده می شود اما در حقیقت برای آماده سازی هر کدام از مواد اولیه آن که در ادامه به آن ها پرداخته می شود گاهی یک الی دو هفته زمان صرف می شود. این غذا همچون فوت بزرگ سرآشپز در تنوع بخشی برای تهیه دیگرغذاهای اصیل ایرانی به حساب می آید.

برای پی بردن به چگونگی مراحل آماده سازی آن تنها کافی است خود را در یکی از سیاه چادرهای عشایری تصور کنید. دختری با موهای کمند مشکی و بافته شده در کنار و چهارقد رنگی بر سر چنان که خط باریک فرق سفیدش را زیر تابش آفتاب نمیروزی به رخ میکشد و کینَگی قرمز “پیراهن بلند دخترانه در چهارمحال” به تن دارد، با سطلی پر شده از شیر تازه گوسفندان برای تهیه ماست و گرفتن کره محلی به سمت دیگر خانه(چادر) آهسته آهسته قدم برمی دارد.
مَشک پوستی قرار گرفته بر سه پایه چوبی با حرکت دستان دختر از جهتی به جهت دیگر می رود و پس از گذشت یک ساعت ماست و کره محلی آماده است.
باقی مانده شیر و ماست بر یک سینی بزرگ پخش می شوند تا بعد از اضافه کردن مقداری نمک و گاهی سبزی کوهی برای تبدیل شدن به (کشک) زیر نور خورشید گذاشته شوند.
کشک و کره محلی هر دو از اصلی ترین مواد غذایی هستند. گاهی از آن برای تهیه کاله جوش و گاهی برای تهیه یک آش کشک خوشمزه استفاده می شود. این است مراحل تهیه یک غذای اصیل و مقوی ایرانی.
برای تهیه کاله جوش دستورهای متنوعی وجود دارد. دو مورد از معروف ترین آن ها “کاله جوش چهارمحال و کاله جوش یا کاله ماست خراسان (سبزوار)” است. نکته تفاوت آن ها در دارا بودن تخم-مرغ به صورت نیمرو در کله جوش خطه خراسان است.

مواد لازم برای تهیه یک کاله جوش:

– کشک ساییده شده
– پیاز داغ
– نعنا داغ
– گردو خرد شده
– کره محلی
– نمک
– فلفل
– ادویه
– تخم مرغ به تعداد اعضا(در دستور خراسان)

روغن را در دیگچه روی آتش ملایم داغ کنید.پیاز را در آن تفت دهید تا رنگ بگیرد. مغز گردو را اضافه کنید. نعنا و زردچوبه را بریزید و هم بزنید. سپس ۳ پیمانه آب اضافه کنید و همین که آب جوش آمد کشک را اضافه کنید و اجازه دهید ده الی یک ربع به خوبی جوش بخورد. در انتها به تعداد اعضا تخم مرغ را به صورت نیمرو بپزید و بر روی کاله جوش در ظرف مورد نظر برای صرف غذا قرار دهید. به همراه این غذا می توانید از سبزی خوردن استفاده کنید و نان خرد در آن تیلیت کنید.

گزارش و عکس: زهراسادات عطایی
کارشناس ارشد و راهنمای گردشگری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن