گزارش روز

کوه و کیفیت زندگی


اگر از اهالی گردشگری بپرسیم که درباره کوهستان چه می دانید؟شاید نخستین موضوعی که از ذهنشان عبور کند چالش های یک صعود نفس گیر باشد اما بواقع کوهستان بسیار پیچیده تر از این حرفها است.

کوه ها ۲۷ درصد از سطح کره زمین را به خود اختصاص می دهند و ۱۵ درصد از مردم جهان در آن زندگی می کنند. همین اندازه کوه و همین تعداد از مردمی که در آن ساکن هستند، میزبان و مسوول ۱۵ تا ۲۰ درصد از سهم گردشگری جهان هستند.

کوه ها مکان های گردشگری مهم و مسیرهای پرجاذبه ای دارند. مسیرهایی که بیشتر آنها فرهنگی هستند. سازمان جهانی گردشگری نیز از سال ۱۹۹۸ به دنبال خلق نوآوری در مقاصد کوهستانی الگوهای جدید تقاضا در گردشگری مقصد و کیفیت مقصد را در دستور کار خود قرار داده است.

جمعیت های بومی کوهستان ها، آداب و رسوم محلی مردم کوه نشین، سنت ها و شیوه های فرهنگی زندگی مردمان کوهستان جاذبه های بسیاری را برای گردشگران فراهم کرده است.
اما باز هم کوهستان ها فراتر از کوهنوردی و جاذبه های گردشگری هستند.
کوهستان ها منبع زندگی بشر چه در قلب کوهستان و چه در دشت های دورتر هستند. آنها ۶۰ تا ۸۰ درصد آب های شیرین جهان را تامین می کنند و نیمی از مردم جهان آب مورد نیاز خود را از کوهستان ها به دست می آورند. کوهستان ها پناهگاه یک چهارم گیاهان و حیوانات جهان هستند و بسیاری از محصولات کشاورزی در دل کوهستان ها پدید می آید.
به گزارش فائو، ۲۰ گونه گیاهی، ۸۰ درصد غذای دنیا را تامین می کنند و از این ۲۰ گونه، ۶ گونه در کوهستان ها کشت می شود: سیب زمینی، ذرت، جو، سورگوم، سیب، گوجه فرنگی
کوهها مکانی برای چرای دام ها و رشد ماهیان رودخانه ای و پرورش قارچ ها و انواع میوه و عسل و … و… هستند.
بدون کوهستان ها توسعه پایدار ممکن نیست. در شرح هدف پانزدهم از اهداف توسعه پایدار هم مشخصا به این موضوع اشاره شده است. حفاظت از کوهستان ها یکی از مهمترین عوامل ارتقای زندگی انسان است.
آنها در نهایت قدرت و نعمت و صلابت در برابر تغییرات اقلیمی بسیار حساس هستند. گرم شدن هوای کره زمین منابع آبی کوهستان ها را تهدید می کند. یخچال های کوهستانی شروع به ذوب شدن کرده اند و خطر نابودی ذخایر آب شیرین مشکل امروز کوهستان ها است.
از طرفی ۹۰ درصد از ساکنان کوهستان ها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که آلودگی های زیست محیطی و تغییرات اقلیمی آنها را روز به روز فقیرتر می کند و به گزارش فائو از هر ۲ نفر در کوهستان ها یک نفر با مشکل امنیت غذایی روبروست.
کوهستان ها به اندازه ای در زندگی بشر نقش دارند که اگر نبودند، امکان زیستن در دنیا حداقل برای انسان ممکن نبود.
سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ سند توسعه پایدار کوهستان را امضا کرد و سازمان جهانی غذا و کشاورزی فائو نیز سال ۲۰۰۲ را به عنوان سال جهانی کوهستان ها نامید و از آن پس، هر سال در تاریخ ۱۱ دسامبر به احترام کوهستان و همه داشته هایش، این روز را روز جهانی کوهستان نامیدند.
سازمان فائو سال سال گذشته این شعار را برای روز جهانی کوهستان برگزید:

Mountains Matter

و امسال (۲۰۱۹) با تاکید بر اهمیت جوانان، آن را اینگونه ارتقا داده است:

Mountains Matter for Youth

این سازمان معتقد است که بی توجهی به کوهستان ها موجب مهاجرت جوانان به سمت دامنه ها و دشت ها می شود. فائو جوانان را فرماندهان کوهستان نامیده است و می گوید که تلاش دارد تا با برجسته کردن نقش جوانان ساکن مناطق کوهستانی، آنها را به ماندن در زادگاهشان تقویت کند.
ما در این سایت و صفحه اینستاگرام خود، شعار سازمان فائو را اینگونه تغییر دادیم:

Mountain is Mother

کوهستان، مادر است:

نظاره گر، صبور، میزبان، بخشنده

Mountain is Mother

Clement, Tolerant, Munificent, Intelligent

و اما سخن پایانی:

این جهان کوه است و فعل ما ندا
سوی ما آید، نداها را صدا (مولانا)

آیا این یک بیت، همه آنچه که در بالا نوشتیم نیست؟

راهبردهای گردشگری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن